Czytanie przy słabym oświetlaniu pogarsza wzrok?

Kto z nas nie słyszał w dzieciństwie ostrzeżenia ze strony rodziców o tym, żeby nie czytać przy złym oświetleniu, bo wpłynie to negatywnie na nasz wzrok? Jedne z nowszych doniesień amerykańskich naukowców mówią jednak, że to mit a korelacji między oświetleniem a wadą wzroku nie ma.

 

Badacze bardzo długo spierali się o prawdziwość stwierdzenia, że wzrok psuje się pod wpływem czytania przy słabym oświetleniu. W końcu ukazały się wyniki badań naukowców mówiących o tym, że takie przekonanie jest nieprawdziwe. Wzrok może się zmęczyć, co skutkuje bólami głowy, suchością oczu czy zaczerwienieniem a w rezultacie czasowym pogorszeniem widzenia. Nie wpływa to jednakże na pogorszenie wzroku w dłuższej perspektywie.

Warto jednak pamiętać o okularach do czytania, jeśli potrzebę ich używania stwierdził po badaniu naszego wzroku, lekarz.

Jak działa oko?

Dlaczego czytanie przy słabym oświetleniu nie działa szkodliwie na nasze oczy? Wszystko dzięki budowie i działaniu ludzkiego oka, które jest tak skonstruowane, by radzić sobie bez przeszkód, kiedy wokół panuje półmrok.

Czytanie w takich warunkach wpływa na dwa elementy oka, które w tym czasie pracują ciężej, dlatego wpływa to na zmęczenie narządu wzroku. Po takim wysiłku możemy odczuwać właśnie suchość oka i zaczerwienienie. To z kolei może wywoływać bóle głowy i pogorszenie widzenia, szczególnie w soczewkach kontaktowych, które po wysuszeniu wpływają na ostrość widzenia.

Jak minimalizować oko

Zmęczenie oczu możemy minimalizować poprzez robienie sobie przerw w czytaniu, polegających na odwróceniu wzroku od liter i skupieniu się na przedmiotach oddalonych od nas. Możemy też na kilka minut zamknąć oczy i rozluźnić mięśnie wokół naszych gałek ocznych. Nie musimy poświęcać na to wiele czasu, a z pewnością wpłynie to pozytywnie na nasz komfort.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *